MSD’nin Rahim Ağzı Kanserine Karşı Koruyan Yeni Aşısı

Rahim ağzı kanseri, tüm dünyada, kadınlarda kanserden kaynaklanan ölümlerin ikinci en yaygın nedenidir. Rahim ağzı kanseri her yıl yaklaşık yarım milyon kadında teşhis edilmekte ve 240.000 kadının ölümüne neden olmaktadır. Rahim ağzı kanserine, HPV (Human Papillomavirüs) adı verilen oldukça yaygın ve bulaşıcı bir virüs neden olmaktadır.

HPV, rahim ağzı kanserinin yanı sıra genital siğillere ve anormal pap testi sonuçlarına yol açabilmektedir. Her yıl dünyada yaklaşık 30 milyon genital siğil olgusu saptanmaktadır. Bunlara, tarama, takip ve tedavi süreçleri de eklendiğinde, HPV kaynaklı hastalıklar dünya çapında önemli bir sağlık sorunu olup her yıl onlarca milyar dolarlık harcamaya neden olmaktadır.

MSD, rahim ağzı kanseri ve genital siğillerden koruyacak bir aşıyı geliştirme çalışmalarına 1990’lı yılların başında başlamıştı. Yaklaşık 15 yıl süren araştırmaların ürünü olan bu aşı, HPV tip 6, 11’nin neden olduğu genital siğillere ve HPV tip 16 ve 18’in neden olduğu rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlayan ilk aşı olarak ABD’de, Avrupa’da ve diğer ülkelerde onaylandı.

MSD’nin HPV aşısı, enfeksiyona yol açmayan, dört değerlikli bir rekombinant aşıdır ve HPV tip 6, 11, 16 ve 18’in başlıca kapsid proteinini içeren ileri derecede saflaştırılmış virüs benzeri parçacıklardan hazırlanmıştır. Aşı, başka HPV tiplerine karşı da potansiyel koruma sağlamaktadır.

Bilindiği üzere, yüksek riskli onkojenik (kanser yapıcı) HPV tip 16 ve 18, rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık %70’inden sorumludur. Ayrıca, onkojenik HPV’ler rahim ağzı kanseri dışında, vulvar ve vajinal kanserlerinden ve anüs ve penis kanserlerinden de sorumludur.

Klinik çalışmalar, MSD’nin HPV aşısının, daha önce ilgili HPV tiplerine maruz kalmamış genç kızlarda ve kadınlarda HPV 16 ve 18’e bağlı rahim ağzı kanserine karşı % 100 oranında koruma sağladığını kanıtlamıştır ve aşı, 11-26 yaş arasındaki kızlarda ve kadınlarda koruyucu aşı kapsamında onaylanmıştır.

Ayrıca, yeni verilere göre, MSD’nin HPV aşısı, daha önce HPV tip 16 ve 18’le enfekte olmamış 24-45 yaş kadınlarda da, HPV tip 16 ve 18’in neden olduğu dış genital lezyonlar, inatçı enfeksiyon, düşük dereceli rahim ağzı anomalileri ve kanser öncesi lezyonların yüzde 83’ünü önlemektedir.

Rahim Ağzı Kanserinden Koruyan Aşı ile İlgili Önemli Noktalar
Mayıs 2006’da Amerikan Besin ve İlaç İdaresi (FDA) Danışma Komitesi, klinik verilerin, MSD’nin yeni aşısının faydalarını ve güvenliğini desteklediğini oybirliğiyle kabul etti. Yeni aşı, dünyada rahim ağzı kanserine karşı koruyan ilk aşı olarak FDA tarafından onaylandı.

Temmuz 2006’da ABD Hastalıkları Önleme Merkezi (CDC) Danışma Kurulu, MSD’nin yeni rahim ağzı kanserine karşı koruyan aşısının, 11-26 yaş arasındaki kızlarda ve kadınlarda koruyucu aşı kapsamında kullanılmasını oybirliği ile kabul etti.

25 Eylül 2006’da Avrupa Komisyonu da dünyanın rahim ağzı kanserine karşı geliştirilen ilk aşısı olan MSD’nin yeni aşısını onayladı.

Amerika,Kanada, [M1] Avustralya ve Avrupa’daki birçok ülkede zorunlu aşı programına dahil edilen aşı, ülkemiz de dahil olmak üzere 80’den fazla ülkede onay almış ve uygulanmaya başlanmıştır.

Türkiye’de de ruhsat için başvuru yapılmış ve ruhsat onayı 15 Ocak 2007 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiştir.

Aralarında Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Kanser Derneği, Jinekolojik Onkologlar Derneği, Amerikan Bağışıklama Uygulamaları Komitesi, Amerikan Kadın Doğumcular Birliği, Amerikan Pediyatri Akademisi’nin de yer aldığı pek çok uluslararası kuruluş rahim ağzı kanseri aşısının son zamanların en önemli buluşlardan biri olduğunu ifade etmektedir.

Bazı ülkelerdeki resmi makamlar aşının maliyetini üstlenerek aşıyı ücretsiz uygulamaya başlamışlardır. Örneğin, ABD’de birçok eyalette aşı ücreti, devlet veya özel sigortalar tarafından karşılanmakta, Avustralya’da, 12-26 yaş arası kız çocuklarına ve kadınlara devlet ücretsiz aşılama yapmaktadır. Fransa, belli yaş grubundaki tüm kız çocuklarını ücretsiz aşılamaya başlamıştır ve Avusturya, aşıyı 2008’den itibaren ücretsiz uygulamaya başlayacaktır.

Temmuz 2007 itibariyle tüm dünyada 10 milyon doz rahim ağzı kanseri aşısı uygulanmıştır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir